top of page

Webinar z Karoliną Antkowiak: Drukarka 3D w szkole. Do czego służy? Jak wybrać?

Czym tak naprawdę jest druk 3D i co to za technologia? Do czego można go wykorzystać w szkole? Takie i wiele innych pytań dręczy każdego dyrektora i nauczyciela. W myśl nowego rządowego projektu „Laboratoria przyszłości” każda szkoła podstawowa ma zostać wyposażona między innymi w drukarki 3D. Ale po co tak naprawdę są one potrzebne? Jak sobie poradzić z ich obsługa? Co zrobić kiedy nie znamy się na modelowaniu trójwymiarowych przedmiotów? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.


Drukowanie 3D to inaczej drukowanie przestrzenne, które polega na wytwarzaniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału na płaszczyznę roboczą. Technologia ta nazywana jest również technologią addytywną lub generatywną, a potocznie określa się ją mianem druku 3D. Druk 3D wymaga 4 kluczowych elementów:

 • trójwymiarowego modelu komputerowego,

 • programu do obróbki modelu czyli tzw. slicera,

 • maszyny czyli drukarki 3D

 • materiału do druku np. plastikowej żyłki, żywicy czy proszku w zależności od technologii.

Mając do dyspozycji te wszystkie elementy sukces murowany, ale czy na pewno?

Ważną rzeczą jest, aby przy zakupie drukarki zadbać również o szkolenia dla nauczycieli. Dostarczenie drukarki do szkoły to nie wszystko. Przecież to nie jest zwykła drukarka, którą wystarczy podłączyć za pomocą kabla do komputera i możemy drukować. Ważna rzeczą jest kalibracja stołu, odpowiednie pobranie filamentu, ustawienie wydruku. Nawet jeżeli otrzymamy do drukarki opis tych czynności nie zapewni to dobrego skonfigurowania jej. Przecież w instrukcji nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich elementów, które mogą się przydarzyć w czasie ustawiania drukarki i samego drukowania, przygotowania modeli, a nawet ich projektowania. Szkolenia nauczycieli, które od pierwszych kroków pod okiem trenerów i serwisantów zapewnia powodzenie w czasie pierwszych kroków z drukarka a także odpowiedniego przygotowania modeli w slicerze i wydruków.


Zastosowanie druku 3D w szkole jest ogromne. Praktycznie na każdej lekcji jesteśmy w stanie użyć elementów z drukarki 3D jako pomocy dydaktycznych, które urozmaicą lekcje i sprawią iż uczniowie będą bardziej zainteresowani tematem. Przykładem może być:

 • biologia – omawianie budowy mózgu, czy serca, budowa komórki • fizyka – postać Einstein, układ słoneczny


 • historia - koloseum • matematyka - kąty

 • geografia - globusPrzykładów zastosowania w edukacji można mnożyć, na każdym przedmiocie znajdziemy zastosowanie. Ale przecież lekcje to nie koniec życia szkolnego. Odbywają się przecież konkursy, spotkania, a nawet przecież w codziennym życiu szkolnym jesteśmy w stanie wykorzystać druk 3D.


Nagrody, prezenty, biżuteria, naprawa uszkodzonych części, czy pomocy dydaktycznych to również świetny moment na wykorzystanie druku 3D w szkoleDla początkujących użytkowników warto zwrócić uwagę, że rozpoczynając przygodę z drukiem 3D mogą korzystać ze stron internetowych, gdzie znajdą gotowe modele trójwymiarowe, które mogą pobrać i wydrukować. Wiele firm oferuje również gotowe scenariusze lekcji na poszczególne przedmioty, które również pomogą w prowadzeniu zajęć. Do samodzielnego modelowania można przecież w każdym momencie przejść, jak już nauczyciel będzie gotowy, nie musi od tego zaczynać. Do takich stron należą chociażby Tinkercad.com, Yeggi.com, Myminifactory.com i wiele innych. Również do rozpoczęcia przygody z modelowaniem możemy rozpocząć od darmowych aplikacji typu Tingiverse.com, Onshape.com, jak i pakiet programów Autodesk, który dla edukacji po zarejestrowaniu jest darmowy. Istnieją również programy bardziej zaawansowane typu Blender, Wings i inne, są one płatne jak i bezpłatne.Podsumowując, wybierając drukarkę 3D do szkoły, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

 • bezpieczeństwo – drukarka powinna być zabudowana aby ograniczyć w jak największym stopniu możliwość poparzenia się przez uczniów rozgrzaną dyszą

 • różnorodność materiałów eksploatacyjnych – nie zamykamy się na filamenty dostosowane do danego typu drukarki, powinniśmy mieć możliwość zakupu filamentów z różnych firm jak i różnego typu czyli nie tylko ABS, czy PLA ale również Hips, Szkło, Drewno czy inne

 • prostota ustawień i czytelny interfejs drukarki – ważna sprawa dla osób, które pierwszy raz będą miały kontakt z rukarkiami 3D, to nie jest zwykła drukarka do której wkładamy papier i już. Drukarka 3D musi zostać dobrze ustawiona, aby nie narazić jej na uszkodzenia a nas na zbędne straty materiału eksploatacyjnego i nerwy związane z drukowaniem

 • szkolenia dla nauczycieli i uczniów – aby drukarka była w pełni wykorzystana jej obsługo powinna być pokazana podczas szkolenia dla nauczycieli przez profesjonalistów lub wieloletnich użytkowników.

To wszystko sprawia, że przygoda z drukiem 3D nie jest taka straszna jak może się wydawać. Urozmaicenie lekcji sprawi, iż uczniowie chętniej będą przychodzili na zajęcia a i efekty będą wyższe od spodziewanych.Autorka artykułu: Karolina Antkowiak

 • Facebook
 • Czarny LinkedIn Icon
 • YouTube
bottom of page